If you snap down a picture, the picture will be bigger and you can have a look at our picture gallery. If you snap down an exaggerated picture, the picture will be monitor-measured. We planned our homepage for 1024 x 786 monitor adjust-ment.

If you snap down the Vitalitas logo, you will get to the first page. If you snap down an underlined word, you get to another page.




Irritábilis bélszindróma
 

Részletek Dr. Patai Árpád Bükfürdőn a PTE által akkreditált továbbképképző konferencián 2005. április 8-án tartott előadásából

Az irritábilis bélszindróma

A diákat az eredeti (latinos) helyesírással hagytuk meg, a kommentáló szöveg viszont a magyaros kiejtést tükrözi.

 
Az IBS definíciója


Irritábilis bélszindrómának (IBS) azt a betegséget nevezzük, amely az elmúlt 12 hónapból legalább 12 héten át olyan kellemetlen hasi feszüléssel vagy fájdalommal jár, amelyre jellemző legalább kettő az alábbiak közül:
a, a hasi fájdalom (diszkomfort) székelésre oldódik,
b, társul a székletgyakoriság változásához,
c, társul a széklet formájának a változásához.

 
Az IBS alcsoportjai





A fenti definícióból következik, hogy lászólag ellentétes jelenségek, így a hasmenés éppúgy előfordulhat IBS-ben, mint a székrekedés.

 
Az IBS szinonímái






Az IBS-t számos elnevezéssel illették az elmúlt évtizedekben kiemelve, hangsúlyozva egyik vagy másik vonását.

 
Az IBS előfordulása az életkor függvényében



Az IBS-ben sokan szenvednek bármely életkorban, enyhébb - súlyosabb formája minden ötödik - hetedik embert érinti. Európában, az Egyesült Államokban, Ausztráliában, Japánban gyakoribb a nők között, Indiában azonban négyszer annyi férfi betegszik meg, mint a nő. Ez az adat arra utal, hogy az IBS kialakulását kulturális - civilizációs hatások is befolyásolják. Nálunk a leggyakoribb a fiatal nők között.

 
Az IBS-ben szenvedők személyiségvonásai (piros: egészséges, zöld: IBS)



Hogy kikben alakul ki IBS? És kikben nem? A választ igazából nem tudjuk. Kétségtelen azonban, hogy azok, akik túlhajszoltak, akik tartós feszültségben élnek, akik rendszertelenül táplálkoznak, rendszertelenül élnek, gyakrabban betegszenek meg IBS-ben. Az is kétségtelen, hogy az IBS-ben szenvedők általában személyiségüket, képességeiket indokolatlanul alul értékelik. Mint a diánkon is látható, az IBS-ben szenvedők között sokkal többen vannak, akiknek a lelki alkata hajlamosabb depresszióra.

 
AZ IBS-ben szenvedők rosszabbul tűrik a bélfal feszülését







Bizonyára más tényezők is szerepet játszhatnak, így például ismert, hogy az IBS-ben szenvedők rosszabbul tűrik a bélfeszülést, mint az egészségesek.

 
Székrekedés és hasmenés eltérő MMC-vel



Az IBS-ben szenvedők simaizomsejt-aktivitása is más, mint az egészségesekben. A simaizomsejt-tevékenység jellemezhető az elektromos aktivitásváltozásokkal, miként a szívé az EKG-val. A dia felső harmadában mutatott egészséges aktivitási görbe lényegesen eltér a székrekedésre (a dia középső harmada) és a hasmenésre jellemző görbétől (legalsó görbék). Többé-kevésbé jellegzetes eltéréseket lehet demonstrálni IBS-ben, mind székrekedéses mind hasmenéses fázisban.

 
A motilitási index változása stressz hatására







A stressz hatására létrejövő u.n. motilitási index-változás lényegesen eltér az egészségesekben és IBS-ben szenvedők körében.

 
Az IBS kórisméje

Az IBS fölismerésében óriási a szerepe a panaszok, a betegséggel kapcsolatos megfigyelések, tapasztalatok megbeszélésének. Tapasztalt szakember már ezen adatok elemzésével közel juthat az IBS diagnózisához. Nagyon sok segítséget nyújt a testi (fizikális) vizsgálat, amelynek során nemcsak a has, hanem az egész szervezet, így a bőr, a nyálkahártya színe, vérteltsége, a szem, a nyelv, a pajzsmirigy, a szív, a tüdő vizsgálata során nyerhetünk hasznos információkat. Mindezek alapján lehet dönteni a laboratóriumi vizsgálatokról, különösen gyakran kérjük a széklet vér-, bakteriológiai, protozoon, féregpete továbbá a vizelet részletes vizsgálatát, a vérsejtsüllyedés és a vérkép mellett a vérsavó Na, K, Ca, SAP, GGT, ASAT, ALAT, CRP, pajzsmirigyhormon, parathormon meghatározását. Gyakorta kerül sor hasi ultrahang vizsgálatra, és bizonyos esetekben a bél endoszkópos vizsgálata is elkerülhetetlen. Nem jellemző az IBS-re, és ezért különös figyelmet érdemel a véres széklet, a nagyfokú testsúlycsökkenés, az éjszakai hasi fájdalom, az éjszakai székürítés.

 
Az IBS-től elkülönítendő szervi betegségek

Kiemelkedően fontos az IBS-t a vastagbélráktól elkülöníteni. Előfordulhatnak hasonló jellegű tünetek a vastagbél-divertikulózisban, a gyulladásos bélbetegségben (IBD) is. A "petefészekgyulladás", húgyhólyaggyulladás vagy -daganat is járhat kellemetlen alhasi fájdalommal, a veseköves görcs rendszerint nem tart hetekig, de nagyon heves is lehet. A bélfertőzések hasmenéssel, lázzal, hasi fájdalommal, esetleg véres széklettel járnak, rendszerint néhány nap alatt jelentős javulást mutatnak. A felszívódási zavarok között a leggyakoribb a tejcukor (laktóz)felszívódási zavar, mely diétával és/vagy gyógyszerrel jól uralható. A hasnyálmirigy-elégtelenség zsírfényű, emésztetlen székürítéssel, hasmenéssel járhat. Az anyagcserebetegségek között a porphyria lehet heves hasi fájdalom okozója, a több éve fennálló, rosszul kezelt cukorbetegség talaján kialakuló idegbántalom, mozgási zavar utánozhat IBS-t, persze ideg- és izombántalom más okból is létrejöhet. A pajzsmirigybetegségekben a hasmenés is, a székrekedés is előfordulhat, a mellékpajzsmirigy az izomműködéshez elengedhetetlen Ca-szintet szabályozza. A karcinoid sok esetben jól befolyásolható hasmenést, fulladást, kipirulást okoz. Az iszkémiás bélbetegség gyakoribb idősek körében, a táplálékallergia minden korosztályt sújthat. A gyógyszerek akár hasmenést akát székrekedést kiválthatnak mellékhatásként.

 
Más functionalis kórképek

Az IBS-t nemcsak szervi elváltozásokkal járó betegségektől kell elkülöníteni, hanem u.n. funkcionális kórképektől is. Ezek között a legfontosabbak: a funkcionális hasmenés és székrekedés (melyek leginkább bizonyos élethelyzetekben /így utazás, vizsga, lelki megterhelés kapcsán/ jelentkeznek), a funkcionális haspuffadás, a diszpepszia (mely utóbbi elsősorban az étkezéssel összefüggő teltségérzésben, hasfeszülésben, hányingerben nyilvánul meg), az epe- és hasnyálmirigyvezeték záróizmának rendellenes működése, a végbél fájdalmassága, a kismedencei fájdalom és diszkomfort. Mindezek kezelése eltér az IBS terápiájától.

 
AZ IBS-ben szenvedők ellátására többet fordítanak, mint más betegcsoportokéra





Az IBS világszerte nemcsak nagyon sok betegnek okoz nagyon sok szenvedést, hanem a kórisme fölállítása, a betegek gondozása, kezelése is rengeteg kiadással jár. Érthető tehát, hogy világszerte, de különösen Európában, Észak-Amerikában és Ausztráliában sokan foglalkoznak kutatásával és új terápiás eljárások kidolgozásával, és ez az erőfeszítés szinte minden évben újabb és újabb kezelési lehetőség megjelenésével jár.

 
Az IBS-ben szabályozása

Maga az IBS noha elsősorban a bél betegségének tűnik, az egész idegrendszerre hatással van. Az "1" számmal jelölt helyen, a bélben bármilyen fájdalom-, feszülésérzés az idegsejtekben ingerületet kelt, mely a gerincvelőn át az agyba jut. Természetesen nemcsak a bél felől, hanem érzékszerveink felől is jut információ agyunkba, és ezek is befolyásolják az idegrendszer állapotát. Hangulati, érzelmi állapotunk szintén módosítja az idegrendszer tevékenységét, amely meghatározza a bélműködést. Az ingerület sok idegsejten keresztül halad kerresztül, számtalan átvivő anyag képződését és felszabadulását váltja ki, így pédául az ábrán 5HT-vel jelölt szerotoninét is. A szerotonin receptorainak a gátlói és serkentői jelentik a legújabb kezelési lehetőségeket.

 
Az IBS kezelése

Az IBS kezelése igen összetett feladat. Fontos a diéta szerepe. Elsősorban a bélrendszert nem megterhelő rostban gazdag diétával a rendszeres székürítés biztosítása a cél. Rendszerint a fűszer- és a zsírban szegény étkezések jótékony hatásúak. Nemcsak az ételek minősége, hanem az étkezések rendszeressége, az étel mennyisége, elosztása is befolyásolhatja a panaszokat.
A gyógyszeres kezelésnek számos eleme ismert. Manapság a legelterjedtebb a bélizomzatra célzottan ható (enteroszelektív) kálciumantagonisták használata. A legígéretesebbek a fiatal nők székrekedéses formáinak kezelésében az 5HT4-agonisták, a hasmenés esetén az 5HT3-antagonisták (jelenleg az utóbbi két készítmény még nincs Magyarországon forgalomban). Kiterjedt a használatuk a szerotonin reuptake gátló szereknek is.


Forrás:www.gastroenterologia.hu


Látogatottság:

websas.hu

 

Beállítás kezdőlapként
|
Hozzáadás a kedvencekhez
|
Ajánlás e-mailben
|
Szerzői jogok

(c) 2004. Vitalitas Savariae Bt. Minden jog fenntartva.
Az oldal a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium támogatásával készült.

Designed & developed by
ISIS-COM & Y'SOLUTIONS & Kecskés Zoltán